Bonfire Night – Co To Jest?

0
143
Bonfire-Night---Co-To-Jest-Rugby-MyRugby
Naprawa-komputerow-w-rugby-webholo-net

Bonfire Night – Czyli Spisek Prochowy

5 listopada 1605 roku, grupa angielskich spiskowców, zorganizowała nieudany dla nich zamach ma króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Mieli jeden cel. Zabić ówczesnego króla.

Bonfire Night - Czyli Spisek ProchowyNa czele grupy stał Guy Fawkes, który wraz z kompanami, chcieli wysadzić w powietrze Parlament z Izbą Lordów. Plan zakładał detonację ładunku pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu i uśmiercenie tym samym, obok króla, zgromadzonych w niej przedstawicieli szlachty, biskupów oraz członków Izby Gmin.

Ponieważ spiskowcy byli katolikami, incydent ten odbił się szerokim echem w całej ówczesnej Europie i był wykorzystywany do kreowania nastrojów antykatolickich.

W rocznicę tego zdarzenia, co roku odbywają się w Londynie obchody upamiętniające to zajście. Do dziś znane jest to pod nazwą Guy Fawkes Night lub Bonfire Night.

Dzień lub Noc Guya Fawkesa jest dziś angielskim świętem ludowym,  hucznie obchodzonym 5 listopada. Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy sztucznych ogni oraz festyny.

Największa impreza organizowana w Anglii z okazji rocznicy zamachu, ma postać karnawału i odbywa się w mieście Bridgwater, w pierwszy piątek listopada każdego roku. Przez następny tydzień powtarzany jest w innych miejscowościach: Burnham-on-Sea i North Petherton. Karnawał w Bridgwater uważany jest za największą imprezę tego typu w Wielkiej Brytanii.

NAPISZ CO MYŚLISZ